Shodno misiji, viziji i ciljevima Strukovnog udruženja policije „Dr R.A.Rajs“ – ukazujemo rukovodiocima organizacionih jedinica da poštuju ocene lekara specijalista i ne narušavaju zdravlje policijskih službenika i ostalih zaposlenih koji su ograničeno sposobni za rad u određenim uslovima odnosno kod kojih postoje patološka stanja koja predstavljaju kontraindikaciju za rad pod nekim okolnostima.
Članom 16. stav 1. tačka 2. Zakona o radu („Sl. glasnik RS“, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 – odluka US, 113/2017 i 95/2018 – autentično tumačenje) propisano da je poslodavac dužan da zaposlenom obezbedi uslove rada i organizuje rad radi bezbednosti i zaštite života i zdravlja na radu, u skladu sa zakonom i drugim propisima.
U slučajevima kada je izveštajem o izvršenom ciljanom ili periodičnom lekarskom pregledu zaposlenog u MUP konstatovano zaposlenom da je zdravstveno OGRANIČENO SPOSOBAN za rad na nekom radnom mestu poslodavac i rukovodilac je u obavezi da organizuje rad policijskog službenika na način da isti ne predstavlja kontraindikaciju za rad u zavisnosti od konkretno utvrđenog ograničenja.
Dakle, ako se utvrdi da postoji određeni stepen teškoća i prepreka u radu, a nije ostvareno pravo na invalidsku penziju (nije nastupio potpuni gubitak radne sposobnosti), zaposleni kod poslodavca više ne može da obavlja poslove koji bi izazvali dalje pogoršanje njegovog zdravstvenog stanja ili posledice opasne za njegovu okolinu, već je poslodavac dužan da ovom zaposlenom obezbedi obavljanje odgovarajućih poslova prema utvrđenoj preostaloj radnoj sposobnosti.
Ovo iz razloga što ukoliko je konstatovano da je policijski službenik ograničeno sposoban to ne znači da ne može da obavlja posao kojim je rešenjem raspoređen/premešten već da ne može da ga obavlja u određenim okolnostima (npr. noćni rad, smenski rad, rad u nepovoljnim klimatskim uslovima, hladnoća, vlaga, velike temperaturne oscilacije, stresogeni uslovi i dr.)
Uzimajući u obzir da u većini organizacionih jedinica MUP uglavnom može da se organizuje rad na način da se policijskom službeniku sa ograničenom radnom sposobnošću omogući obavljanje poslova shodno napred navedenom (npr. lokalna delatnost) poznato nam je iz prakse da je u suštini problem u ličnom stavu rukovodilaca koji ne žele da takav zaposleni bude deo njihovog tima, što nije moralno ni zakonito, ali je prisutno i “prećutno” odobravanje viših rukovodioca koji treba da budu svesni svega gore navedenog.
Tek u slučaju da zdravstvene smetnje utiču na radni performans zaposlenog, a da u organizacionoj jedinici ne postoji radno mesto koje odgovara prirodi ograničenja zaposlenog, obaveza poslodavca je upućivanje zaposlenog na drugi odgovarajući posao kod istog poslodavca. Pod „odgovarajućim“ se smatra posao za koji je potrebna ista vrsta i stepen stručne spreme kao i za posao koji je zaposleni do sada obavljao, a koji odgovara njegovoj (preostaloj) radnoj sposobnosti.
Problem je što se u praksi ovi policijski službenici raspoređuju/premeštaju na “niža” radna mesta iako je zakonski osnov za to trajno ograničenje sposobnosti a ne privremena.
Apelujemo stoga na rukovodioce da budu krajnje profesionalni i tolerantni u granicama svojih nadležnosti i da prevaziđu subjektivizam i lične stavove na osnovu kojih se nažalost u praksi uglavnom donose odluke umesto na objektivnosti, nepristrasnosti i jednakosti.