Samoubistvo predstavlja izuzetno kompleksnu socijalnopatološku pojavu kojom se ugrožava najvažnija društvena vrednost – ljudski život, i koja je bila prisutna u svim istorijskim periodima čovečanstva i uvek izazivala snažnu reakciju društva. Rasprostranjenost ove pojave ukazuje na značaj sagledavanja njenog fenomenološkog i etiološkog aspekta, a sve u cilju kreiranja efikasnih mera prevencije, U tom kontekstu neophodno je izdvojiti i analizirati faktore rizika, a posebnu pažnju usmeriti na našu profesiju koja predstavljaju rizičnu kategoriju, kako bi na osnovu toga formirano preventivno delovanje značajnije doprinelo suzbijanju samoubistva kao jednog od zastupljenijih uzroka smrti.
Iz tog razloga dana 25.2.2023. godine u organizaciji Strukovnog udruženja policije održan je vebinar “Prevencija rizika i prevencija suicida sa posebnim osvrtom na policijske službenike”.
Govornici su bili Marija Šutulović klinički psiholog i Tanja Jeremić Velimirović načelnica Odeljenja za psihološku delatnost u Sektoru za ljudske resurse Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.
Ističemo i ovim putem da se psiholozi u MUP ne bave dijagnostikom i nisu psihijatri. Psiholozi nemaju nadležnost da daju šifru “F” niti da uzmu policajcu oružje, već imaju psihoedukativnu ulogu.
Psihologe u MUP takođe obavezuje Etički kodeks da čuvaju profesionalnu tajnu, što znači da ne smeju da otkrivaju ništa iz razgovora sa policajcem. Psiholozi su u obavezi da podele informaciju sa nadležnim službama samo u slučaju potrebe za zaštitom životnog interesa zaposlenog ili drugog lica.
SOS broj psihologa MUP koji je dostupan 24h policijskim službenicima naveden je na intra net prezentaciji.